• 0850 250 50 50
 • 0850 222 28 00
zorunlu trafik sigortasi

Trafik Sigortası ürünümüz, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk (Trafik) Sigortası kapsamında bulunan zorunlu teminatları içerir. Poliçede tanımlanan motorlu aracın işletilmesi sırasında bir kimsenin ölümüne, yaralanmasına ya da bir şeyin zarara uğramasına neden olunmasından dolayı 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'na göre işletene düşen hukuki sorumluluk, zorunlu sigorta limitlerine kadar teminat altındadır.

Sıkça Sorulan Sorular
 • Kendi aracımın Trafik Sigortası arabamın hasarını karşılar mı?
  Trafik Sigortası, sadece üçüncü şahıslara verilen zararları karşılamakta olup kendi aracınızın hasarını ödemez, bunun için kasko sigortası yaptırmanız gerekir.
 • Motorlu araçlarla ilgili mesleki faaliyetlerde bulunan teşebbüslere, gözetim, onarım, bakım, alım-satım, araçta değişiklik yapılması amacı ile bırakılan aracın sebep olacağı zararlar trafik sigortası teminatı kapsamında mıdır?
  Motorlu araçlarla ilgili mesleki faaliyetlerde bulunan teşebbüslere, gözetim, onarım, bakım, alım-satım, araçta değişiklik yapılması amacı ile bırakılan aracın sebep olacağı zararlar teminat kapsamı dışında olup, motorlu araçlarla ilgili mesleki faaliyetlerde bulunanların sorumluluklarını sigorta ettirmeleri zorunludur.
 • Hasarsızlık indirimine hak kazanmış bir araç satıldığında, yeni alınan araçta da bu hak devam eder mi?
  Sigortalı aracın satılması durumunda aracın Trafik Sigortası, satış tarihi itibariyle iptal edilmektedir. Sigortalı belirli bir süre içerisinde aynı kullanım tarzında (otomobil, kamyonet vb.) yeni bir araç satın aldığında, önceki poliçe bilgisi olarak satılan aracın poliçe bilgileri belirtildiğinde, bu poliçede bulunan hasarsızlık indiriminden faydalanılabilecektir.
 • Trafik Poliçesinden gelen tazminat talepleri kusur oranına göre mi ödenir?
  Evet. Sigortalının kusur oranına göre ödenir.
 • Bedeni Hasarla ilgili sorularımızda nereye başvuru yapabiliriz?
  Hasarla ilgili tüm sorularınızda Groupama için 0850 250 50 50 ve Liberty Sigorta için 0850 222 55 57 numaralı Hasar Hizmet Merkezleri'mizden yardım alabilirsiniz.
 • Maddi Hasarlı Kaza Tespit Tutanağı doldurulması sırasında, tarafların anlaşamaması durumunda izlenmesi gereken yol nedir?
  01.04.2008 tarihinde yürürlüğe giren Kaza Tespit Tutanağı'nın doldurulması için herhangi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Dolayısıyla taraflar anlaşamazlarsa eskiden olduğu gibi trafik polisi çağırılmalıdır.
 • Kazaya karışan tüm sürücüler tutanağı imzalamalı mı?
  Kazaya karışan tüm araçların sürücülerinin tutanağı imzalamaları gerekmektedir. Tutanakta eksik imza bulunması halinde, tutanak işleme alınmayıp geçersiz sayılır.

İlgili Genel Şartlar
pdf Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası (Trafik Sigortası) Genel Şartları

Diğer araç sigortası ürünlerimiz